Tarmeko Spoon OÜ on kasetreispooni masstootmisele spetsialiseerunud ettevõte, mille tootmishoone asub Lõuna-Eestis Tartu lähedal Lohkva külas.

Meie jaoks on kõige alguseks kasepakk. Arukask (betula pendula) on üks tavalisemaid lehtpuid Eestis. Oleme FSC® (litsents: FSC-C116426) sertifitseeritud ning eelistame alati palgitarnijaid, kes toetavad säästvalt majandatud metsade põhimõtteid.

Palkidest spooniks

Palgid mõõdetakse ja sorteeritakse palgisorteerliinil. Enne edasist töötlemist leotatakse palke soojaveebasseinis. Leotamine muudab puidu pehmemaks ning paremini töödeldavaks.


Pärast leotamist eemaldatakse kasepakkudelt koor. Seejärel saadetakse need treipinki, kus palk paigutatakse nii, et see keerleb ühtlaselt ümber oma telje ning samaaegselt kooritakse sellelt pika treiteraga õhuke kiht puitu. Tarmeko toodab peamiselt 1,5 mm paksust spooni. Meie treiliin võimaldab valmistada kuni 1850 mm pikkust spooni.


Pärast treimist spoon kuivatatakse. Selleks kasutame spoonikuivatit, kus on temperatuur  150º C, mis tagab spoonis ühtlase niiskussisalduse.


Niiskussisalduse mõõtmiseks kasutame Sartoriuse  niiskusanalüsaatorit, mis kasutab absoluutkuiva puidu meetodit. Seda meetodit nimetatakse ainsaks usaldusväärseks niiskuse mõõtmise viisiks. Manuaalsed niiskusmõõtjad vaid üritavad puidu niiskust hinnata. 


Pärast kuivatamist sorteeritakse spoon vastavalt kliendi vajadustele. Tavaliselt pakitakse ühele alusele kokku A ja B kvaliteediga spoonilehed ning C kvaliteediga spoonilehed pakitakse eraldi alustele.


Spoon pakitakse alustele ja markeeritakse. Nüüd on see valmis laadimiseks ja transpordiks.


Spoonitöötlus

Spooni saab lõigata mõõtu ning kitsamaid spooniribasid saab ühendada liiminiitidega, mis jooksevad risti üle spooni. Niidid pannakse spooni ühele poolele ning need hoiavad spooniribad paigal. Selliselt koostatud spoonilehti saab väga edukalt kasutada vineeri või voodipõhjalippide sisekihtideks.

Teise võimalusena saab spoonilehti omavahel liita nn siksak-õmblusega. Ka siin kasutatakse liiminiiti.


Toodame vastavalt klientide tellimustele. Müüme standardmõõtu spooni alates ühest pakist ning erimõõduga spooni miinimumkogus on kokkuleppel.