Kõik postitused

Suvine suurpuhastus: kuidas puhastada vineerist mööblit?

Oleme puhkuselt tagasi ning üritame vaikselt jälle töölainele saada. Millest võiks aga sellisel hetkel kirjutada? Nagu oleme rääkinud varem, siis ehitati Tarmeko LPD-le uus tehas ja see võiks olla kindlasti huvitav teema, aga mõned ettevalmistused veel käivad, seega räägime sellest lähiajal. Seejuures pidime palju pakkima ja koristama, täitsa väsitav oli. Siit ka meie järgmine teema.

Kui ka teid ootab ees suurpuhastus, et uut hooaega alustada, siis saame jagada omalt poolt mõningaid näpunäited vineerist mööbli puhastamiseks. Puit võib olla keerukas materjal, mida kodustes tingimustes hooldada, aga üritame mõned suunitlused anda. Suuresti on vaja seda teemat ka seepärast käsitleda, et tihti küsitakse meilt, kuidas mingit mööblieset puhastada. Nüüd me siis võtame selle teema ette :). Millest siis alustada? Kasutamise käigus tekib erinevaid plekke alustades lihtsast määrdumisest kuni toiduplekkideni, mis on ilmselt raskemini eemaldatavad. Selleks, et tooted säiliksid võimalikult kaua kvaliteetsena, peab neid hooldama õigesti. Toome välja mõned peamised aspektid, mida jälgida:

Illustreeriv pilt, allikas: A-America

1) Regulaarne puhastamine. Nagu iga teist eset, peaks ka vineerist tooteid regulaarselt puhastama. See läbi on võimalik hoida esemete olukorral silm peal.

2) Puhastamine (kodu)keemiaga. Mitmel juhul saab vineerist mööblit puhastada nõudepesuvahendiga või osta selleks spetsiaalseid puhastusvahendeid, mida võib leiab ehituspoodidest. Enne kasutamist tutvuge kindlasti ka kasutusjuhendiga. Kodukeemiast võib proovida äädika ja vee segu. Siinkohal on oluline rõhutada seda, et kuidas üks või teine mööbliese puhastusvahendile reageerib, sõltub sellest, milline on toote viimistlus, sest nt õlitatud/vahatatud toodet vs peitsitud toodet peab käsitlema erinevalt. Sisuliselt peab katsetama, mis millele sobib, kuid võimalusel võiks konsulteerida tootjaga, et vältida toote rikkumist. 

Vali vahend vastavalt viimistlusele! 
1) Värvitud - nõudepesuvahend
2) Peitsitud/lakitud - võimalusel vaid niiske lapiga
3) Vaha - seebiosakesed, mis tuleb vette lisada (ing. soap flakes)

3) Puhastustehnika. Sõltumata sellest, millist vahendit kasutada, on oluline, et lapp oleks puhas. Samuti peab meeles pidama, et lapiga tuleb õrnalt üle puhastatava pinna tõmmata, mitte hakata ülemäära tugevalt nühkima. See võib kahjustada vineeri pealiskihti. Kui lapiga on puhastatud, tuleb ka pinnad ära kuivatada. Kui kasutada vett või muud vahendit, siis ei tohi olla lapp liialt niiske. Vineeri puhul on oluline meeles pidada, et pealmine kiht võib hakata mullitama, kui seda liialt niiske lapiga pesta! 

Illustreeriv pilt, allikas: Dreamstime

Mõned üldisemad näpunäited:
1) Kui vedelik satub tooli või laua peale, tuleb see paari minuti jooksul puhastada. Seeläbi on võimalik vältida plekkide teket.
2) Mida pehmem lapp, seda parem.
3) Võimalusel kasuta spetsiaalset puhastusvahendit, kuid testi seda enne väikse pinna peal, mis pole nii nähtavas kohas.
4) Niiskus kahjustab mööblit. Seega on soovitav panna mööbel ventileeritud ruumi või ruumi, kus õhk liigub aeg-ajalt, et niiskust vähendada.
5) Päike võib kahjustada mööbli välimust, seega tuleks mööblile valida koht, mis ei ole pidevalt päikese käes.
6) Puitpindade puhastamisel tuleb jälgida seda, et lapiga peaks liikuma puidu kiu suunas. 

Tarmeko LPD toodangus leiab ka tooteid, mis on kaetud laminaadiga, seega siinkohal soovime veidi rääkida sellest, kuidas selliseid tooteid puhastada. Mõned näpunäited:

Illustreeriv pilt, allikas: Rieke Office Interiors

1) Puhastamistehnika. Sarnaselt vineerile, on ka laminaadi puhul oluline, et peab olema kannatlik ja õrnade liigutustega puhastama määrdunud pindu.
2) Keemia kasutamine. Kasutage puhast ja niisket mitteabrasiivset puuvillast riiet koos maheda vedela pesuainega. Samas ei tohi lapp olla liialt niiske, sest ka laminaati võib liigne niiskus rikkuda. 
3) Atsetoon või küünelakieemaldi on hea vahend selleks, et puhastada plekke laminaadi pealt. Sarnaselt erinevate spetsiaalsete vahendite kasutamisele, on ka nende toodete puhul oluline, et kasutatakse puhast puuvillasest riidest lappi ning ei tohi väga tugevalt nühkida. Kõige olulisem,
jällegi on vaja kannatust!

Tegelikkuses palju midagi keerulist ei ole. Loodame, et need näpunäited aitavad edasi, kuid vajadusel kindlasti küsige julgelt! Selleks korraks aga kõik ja lähiajal üritame jälle midagi põnevat teieni tuua!

Parimat

Tarmeko tiim

Viidatud allikad:
1) https://www.slideshare.net/flatt25/how-to-clean-plywood-kitchen-cabinets
2) https://www.doityourself.com/stry/how-to-clean-birch-plywood
3) https://www.dummies.com/home-garden/home-improvement/cleaning-stain-removal/how-to-clean-wood-furniture-finishes/
4)  https://inspa.co.in/care-tips/plywood-care-tips/
5)  https://homeguides.sfgate.com/clean-wood-veneer-26980.html
6) https://www.hermanmiller.com/content/dam/hermanmiller/documents/materials/reference_info/Care_Veneer.pdf
7) https://plywoodproject.com/blog/plywood-project-more-than-plywood-furniture/how-to-take-care-of-plywood-furniture
8) http://formica-india.com/how-to-clean-laminates/
9) https://www.a-america.com/caring-for-solid-wood-furniture/
10) https://www.dreamstime.com/stock-video-cleaning-furniture-wipes-hand-wooden-table-napkins-video55233916
11)  https://rieke.com/how-to-clean-laminate-office-furniture/