Kõik postitused

Martindale - mis see on ja kuidas seda testida?

Sellest nädalast algas kauaoodatud Orgateci mess Kölnis. Kõik ettevalmistused said tehtud ning nüüd oleme äraootaval seisukohal, milline on tagasiside ja edasine tulevik. Seniks aga, kui tasa ja targu kogume mõtteid ja ideid, mida messist kajastada, anname edasi infot hoopis teisel teemal: kanga Martindale ja selle testimine. Mis see on, miks see on oluline ja teised aspektid, mis seonduvad martindale’iga?

Nüüd aga lähemalt Martindale’ist. Millega on üldse tegu? Martindale on ühik mõõtmaks kanga kulumiskindlust, eriti kui seda kasutatakse pehmemööbli või detailide tegemisel. Tarmeko Pehmemööbel ning Tarmeko LPD puutuvad igapäevaselt kokku erinevate kangastega, mida kasutatakse mööbli, patjade jms katmiseks. Kangaid on ju samas meeletult palju. Millest lähtuda tekstiilivalikul? Esmalt jälgitakse kanga puhul tooni, tekstuuri ja hinda. Asjatundjamad võivad tähelepanu pöörata ka vastupidavusele. Kui tooni ja tekstuuri osas saame ise hakkama, siis vastupidavus on midagi, mille mõõtmisel tuleb appi Martindale, täpsemalt Martindale’i test.

Täna kasutamegi võimalust tutvustada Martindale’i testi, mis on teisisõnu „hõõrumistest“ ehk üks enimlevinud viise mõõtmaks kanga vastupidavust. Testitav kangas tehakse tükkideks, seejärel asetatakse Martindale masinasse ning masinas tõmmatakse kangas pinge alla. Väikeseid traatvõrgu kettaid või karmutatud (karmutatud vill on valmistatud kraasitud ja kammitud kiududest - lisatud protsess, mis toodab peeneid, ühtlaseid lõnga) villa hõõrutakse järjepidevalt ringjate liigutustega kanga vastu kuni kaks kanga lõnga purunevad või kuni kangas on märgatavalt muutunud. Katseseade töötab 5000 tsüklilise intervalliga, mille põhjal kujuneb kulumisnäitaja (ühik: Martindale). Iga 1000 tsükli tagant kontrollitakse kanga kvaliteeti. Tulemus on, et Martindale näitab, mis tasemel on materjal hõõrdunud. Mida suurem on väärtus, seda vastupidavam on kangas hõõrdumisele.

Vastavalt tulemuste vahemikule on määratud ka kanga kasutusalad. Etteruttavalt võib öelda, et eesti keelde tõlgituna võivad need kategooriad tunduda veidrad, kuid üritame võimalikult lihtsalt ja loogiliselt neid kõigile arusaadavalt eristada. Kategooriad on järgmised:

1)     DEKORATIIVKANGAS

 •  Martindale’i väärtus 10000 või vähem;
 • Sobilik patjadele või teistele aksessuaaridele;
 • Ei sobi mööblikangaks.

2)     KODUS HARVA KASUTATAV KANGAS

 • Martindale’i väärtus vahemikus 10000-15000;
 • Sobib kodus kasutamiseks mööblile (ing. termin occasional furniture), mida kasutatakse harva.
 • Kangas, mis peab olema kuivas ja mida valmistatakse õrnadest lõngadest.

3)     STANDARTNE KODUS KASUTATAV KANGAS

 • Martindale’i väärtus vahemikus 15000-25000;
 • Sobib igapäevaseks kasutamiseks mõeldud mööblile;
 • Suhtuda kasutusse kriitiliselt ehk kaaluda võimalusel järgmise astme kangaid, kui mööbel saab väga palju kasutust;
 • Ei soovitata mööblile, mis on liikuv nt. kohandatavad toolid, mistõttu kulutatakse kangast rohkem.

4)     KODUS TIHEDALT KASUTATAV KANGAS

 • Martindale’i väärtus vahemikus 25000-30000;
 • Sobilik igapäevaseks kasutamiseks peaaegu igale mööbliesemele, mida kasutatakse palju;
 • Sobilik ka nn liikuvale mööblile kuid ka avalikku ruumi.

5)     KAUBANDUSSEKTORI KANGAD

 • Martindale’i väärtus vahemikus 30000 ja rohkem;
 • Sobilik näiteks avalikku ruumi või kodusesse keskkonda mööblile, mis vajab väga tugevat kangast.

Mis mõjutab kanga vastupidavust?

 • Peamiselt võib siinkohal välja tuua kangakiu pikkuse. Mida lühem kiud, seda nõrgem kangas on.
 • Kui lõngad kootakse keerutatult, siis on kangas tugevam. Paralleeliks saaks tuua keerutatud kaablid, mida kasutatakse sildade ehitusel.
 • Kiudude kudumistehnika võib mõjutada kanga kvaliteeti. Mida kõvemini kootud, seda tugevam kangas on.

Tegelikkuses on need kategooriad loogilised, eksole? Kuigi Martindale test on hea vahend hindamaks kanga kvaliteeti, ei saa siiski 100% vaid sellele toetuda. See testitulemus ei garanteeri seda, et kui teie kass otsustab oma küüsi kanga küljes teritada, et siis ei jää kangasse küünejälgi. Pannes kokku seda postitust, leidsime ka mõned faktid, mis olid antud teema kohta jagamist väärt:

 1. Politsei ja kiirabi laadseid teenuseid pakkuvad asutused vajavad kangast, mille Martindale’i väärtus on 200000 kuni 500000.
 2. Üritatakse leida järjest vastupidavamaid kangaid, kuid üle Martindale 50000 on raske midagi leida, mis oleks töökindel ja samas ka interjööri sobiv.
 3. Martindale test sobib vaid hõõrdumise testmiseks.
 4. Mida kõrgem on Martindale väärtus, seda kvaliteetsem on kangas. Sellest tulenevalt on sellised kangad ka enamasti kallimad.

Milliseid kangaid leiab Tarmeko valikust? Minnes Tarmeko kodulehel mõne pehmemööbli toote peale, leiate tekstiilivalikust kõik kasutuses olevad kangad. Selgituseks: Tarmeko on pannud kangakollektsioonid gruppidesse. Mida suurema arvuga grupp, seda kõrgem hinnatase. See oleks kõige lihtsam viis, kuidas neid eristada. Tänasest teemast lähtudes on vastupidavus ehk Martindale kangakollektsioonide lõikes erinev. Peamiselt oleme aga võtnud valikusse kangad, mis sobivad tihedaks koduseks kasutuseks või kaubandussektorisse. Valik on lai!

Loodame, et see postitus oli teie jaoks informatiivne ning et tekkis huvi veidi lähemalt tutvuda valitud kangaga. Kõike kaunist ning soojad tervitused Kölnist!

Parimat

Tarmeko tiim

Kasutatud allikad:

1) https://www.yorkshirefabricshop.com/blog/what-is-the-martindale-fabric-test/
2) https://www.yorkshirefabricshop.com/blog/what-does-the-martindale-test-tell-us-about-our-fabric/
3) https://www.kothea.com/documents/martindale-rub-test-upholstery.pdf
4) https://www.justfabrics.co.uk/advice/the-martindale-test-fabric-rub-count/
5) https://en.wikipedia.org/wiki/Martindale_(unit)
6) https://www.charlesparsonsinteriors.com/blog/martindaletest/
7) https://www.apartmenttherapy.com/martindale-vs-wyzenbeek-what-you-should-know-about-fabric-rub-tests-200348